Ječmenac na oku: Kakvi su uzroci i rješenja?
23. 04. 2021

Ječmenac na oku: Kakvi su uzroci i rješenja?

Iznenada ste primijetili bolnu crvenu kvržicu na rubu vjeđe i počinjete sumnjati na ječmenac na oku?  Kvrga koju ste primijetili nalazi se točno između trepavica i nalik je prištiću?  Vjeđa vam natiče i postaje crvena? Nažalost, u pravu ste, ovo su jasni znakovi da vas je „posjetio“ neželjeni ječmenac na oku.

Da, ječmenac na oku može biti prilično bolan i uzrokovati oticanje i crvenilo, ali postoji nekoliko načina da ga se riješite ili spriječite njegovu pojavu. U nastavku pročitajte kako ga možete liječiti sami te olakšati simptome koje ova infekcija izaziva.

ječmenac na oku
Ječmenac na oku izgleda poput bolne, gnojne kvrge ili prištića.

Što je ječmenac?

Ječmenac dolazi od latinske riječi hordeolum što znači zrno. Označava akutnu gnojnu upalu jedne od žlijezda lojnica uz trepavicu, na rubu vjeđe ili jedne Meibomove žlijezde u tarzusu. 

Kako izgleda ječmenac na oku?

Ječmenac na oku ili točnije ječmenac na vjeđi malo je crveno ispupčenje na rubu oka koje se obično javlja preko noći zbog bakterijske infekcije u folikulu trepavica ili u lojnoj žlijezdi. Osim u unutrašnjosti oka, postoji i ječmenac ispod oka te onaj na kapku. Izgleda poput prištića punog gnoja. Početak bolesti očituje se crvenilom, boli i iritacijom u zahvaćenom području.

Poznate su dvije vrste ječmenca 

  • Unutarnji ječmenac na oku: nalazi se s unutarnje strane vjeđe, koji nalikuje prištiću sa žutom točkom na vrhu i vidljiv je samo ako je vjeđa okrenuta;
  • Klasični vanjski ječmenac na oku: pojavljuje se puno češće od unutarnjeg, a možete ga uočiti na vanjskoj strani vjeđe. Uglavnom je smješten na rubu uz trepavice, a karakterizira ga žuti prištić na vrhu izbočine.


Srećom, ječmenac na oku obično ne uzrokuje ozbiljnih problema i često sam nestaje u roku od najviše dva tjedna.

Ječmenac na oku s unutarnje strane vjeđe
Ječmenac s unutarnje strane vjeđe još više je neugodan.

Što uzrokuje ječmenac na oku?

Ječmenac uzrokuju stafilokokne bakterije i može se pojaviti u podnožju trepavice (vanjski hordeolum) ili unutar jedne od malih lojnih žlijezda unutar vjeđe (unutarnji hordeolum). Ova se bakterija nalazi u nosu i lako se prenosi na oko kada trljate nos, a potom oko.

Bakterije mogu uzrokovati upalu ili infekciju folikula trepavica, lojnih žlijezda koje luče lipide kroz kanale u trepavice. Kad se kanal začepi, sekret ne može istjecati i vraća se natrag u žlijezde. Žlijezda postaje natečena i upaljena, uzrokujući pojavu ječmenca.

Budući da je ječmenac vidljiv bez puno naprezanja, obično nema problema s dijagnozom. 

Ovo su glavni znakovi ječmenca: 

  • bolna kvrga, obično s gnojnim vrhom,
  • crvenilo,
  • natečena vjeđa,
  • lučenje gnoja i slijepljene trepavice ujutro,
  • nadražene oči,
  • osjetljivost na svjetlost,
  • osjećaj stranog tijela u očima.


Osjetljiva kvrga na vjeđi obično se javlja zbog bakterijske stafilokokne infekcije folikula trepavica. Folikuli trepavica ili lojne žlijezde mogu se začepiti zbog mrtvih stanica kože ili drugih nečistoća, koje također mogu zarobiti bakterije i izazvati infekciju. To se očituje u natečenoj i bolnoj kvrgi s gnojnim vrhom. Uz ječmenac, postoji još jedna očna infekcija halacion koja također izaziva bolnu kvržicu ‒ više o tome možete pročitati u  u članku.


Zašto nastaje ječmenac?

Postoji nekoliko uzroka ječmenca, ali oni uključuju i stanja bolesti i čimbenike rizika.

Najčešće bolesti koje mogu izazvati dodatne komplikacije kod očnog ječmenca su:

Upala vjeđa ili blefaritis: Bolest obično zahvaća rubove vjeđa ‒ isto mjesto na kojem se pojavljuje i ječmenac. Ječmenac u oku je zapravo komplikacija upale vjeđa.  Dolazi do začepljenja žlijezda ili folikule trepavica zbog upaljenog tkiva ili iscjetka prouzrokovanih ovom bolešću.

Seboroični dermatitis: bolest uzrokuje ljuskanje i crvenilo kože i obično zahvaća vlasište, obrve, lice, pa čak i vjeđe. Budući da se ovaj poremećaj očituje iscjetkom i natečenim vjeđama, kao dodatna komplikacija pojavljuje se ječmenac ispod oka.

Rozaceja je kožna bolest, koja također utječe na oči i manifestira se kroz crvenilo, nadražene i pekuće oči, natečene vjeđe i često ječmenac u oku. Istraživanje je otkrilo da čak 85 % oboljelih od ove kožne bolesti ima disfunkciju Meibomovih žlijezda.  Ove žlijezde smještene su na rubovima vjeđa i izlučuju lipide u suzni film. Ječmenac na oku se javlja kada se ove žlijezde začepe te na taj način bakterije ostaju zarobljene u njima.

Dijabetes: Dijabetičari su skloni mnogim vrstama bakterijskih infekcija, uključujući i infekciju oka. Svakako valja napomenuti da osobe koje boluju od dijabetesa trebaju redovito posjećivati oftalmologa i kontrolirati vid.


Čimbenici rizika koji mogu uzrokovati ječmenac na oku

Nedostatak higijene: Loše navike, poput dodirivanja očiju prljavim rukama, vrlo često prouzrokuju ječmenac ispod oka, u unutrašnjosti ili na vjeđama.

Kontaktne leće: Kada kontaktne leće stavljate nečistim rukama, riskirate da vam u oči uđu bakterije zbog kojih može nastati ječmenac.

Uporaba kontaminirane šminke ili šminke kojoj je istekao rok: Trepavice su često dom raznim bakterijama. Prilikom nanošenja maskare, bakterije s trepavica „sele se“ na četkicu. Zatim zaraženu četkicu spremite u posudu i tamo prenesite bakterije. Na taj način nesvjesno zarazite cjelokupan sadržaj. Svaki put kada koristite maskaru, znatno povećavate mogućnosti za pojavu ječmenca. Dodatan savjet: Očistite četkicu maskare nakon svakog korištenja te redovito mijenjajte maskaru.

Ječmenac se također može javiti ako šminku za oči dijelite s drugima ili ako je navečer ne uklonite u potpunosti.

Ječmenac na oku ‒ uzroci
Ječmenac također može nastati uporabom šminke kojoj je istekao rok ili površnim uklanjanjem šminke.

Kako izliječiti ječmenac na oku?

Zbog ječmenca na vjeđi obično ne trebate posjetiti liječnika. Kao što smo ranije istaknuli, on u pravilu nestane sam od sebe u roku od jednog do dva tjedna. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste ubrzali oporavak te olakšali cjelokupan proces liječenja.

Vodite računa o čistoći i higijeni: Redovito perite ruke, lice i područje oko očiju. Ne dirajte i ne šminkajte oči tijekom oporavka. Možete nositi kontaktne leće, ali obratite pažnju na redovito pranje ruku. Ako pak kao alternativu imate naočale, preporučujemo da ih nosite umjesto leća za što brži oporavak.

Važna napomena: Ječmen na oku nikada nemojte stiskati, već pustite da sam pukne. Za ublažavanje simptoma preporučuju se sljedeći postupci.

Vrlo topli oblozi: Zagrijte oči toplim oblozima najmanje tri puta dnevno po 15 minuta. Toplina smanjuje upalu i oticanje što ubrzava puknuće kvržice i curenje gnoja. Možete koristiti i zaštitne naočale ili krpice koje nekoliko puta namočite u vrlo toplu vodu i stavite na zahvaćeno oko. Ječmenac na oku će se početi smanjivati nakon nekoliko dana takvog tretmana.

Čišćenje vjeđa posebnim krpicama: redovitim čišćenjem očnih izlučevina krpicama Blephaclean za posebno nježnu i temeljitu njegu vjeđa, uklonit ćete bakterije i sve ostatke šminke. Krpice su namijenjene za blagu, djelotvornu i temeljitu njegu vjeđa. Sterilne su, što je posebno važno kada dođe do puknuća ječmenca. Krpice će vam omogućiti jednostavno i sigurno čišćenje sekreta.

Ako se ječmenac na oku ne probije ili se čak poveća nakon nekoliko tjedana ove vrste liječenja, savjetujemo vam da posjetite liječnika. Najvjerojatnije će vam prepisati antibiotske kapi ili mast. Također se posavjetujte s liječnikom ako ječmenac počne krvariti i ako se bol pogoršava.

Što učiniti kada se pojavi ječmenac na oku kod djece?

Djeca su sklonija ječmencu nego odrasli. Dijabetičari i oni s kožnim problemima poput rozaceje i seboreičnog dermatitisa posebno su izloženi riziku. Tijek bolesti kod djece jednak je kao i kod odraslih, no djeci je ipak teže objasniti potencijalne opasnosti ovog stanja. Iz tog razloga, naoružajte se strpljenjem i kroz zanimljiv i kreativan način zajedno se izborite protiv ove infekcije.

Da bismo ublažili stanje, preporučujemo sljedeće:

  • stavljajte tople obloge na oči djeteta po 15 minuta nekoliko puta dnevno,
  • recite mu da ne stiska ili trlja ječmenac,
  • naglasite važnost čestog pranja ruku,
  • u težim slučajevima obratite se liječniku.
često pranje ruku kod ječmenca
Kod ječmenca važno je često pranje ruku.

Može li se spriječiti stvaranje ječmenca?

U slučaju da vam se ječmenac na vjeđama redovito ponavlja, to je znak da je vrijeme da promijenite način života. 

  • Opuštanje: Ječmenac na oku često se pojavljuje zbog stresa, jer u takvom stanju tijelo luči određene kemikalije i hormone koji mogu igrati važnu ulogu u njegovom nastanku. Pronađite načine za opuštanje kako biste smanjili negativne učinke stresa. Odaberite onu aktivnost koja vas najviše opušta - vježbajte jogu, isprobajte različite tehnike disanja, pročitajte knjigu, prošetajte...

  • Redovita higijena lica: Uzmite si vremena i dobro očistite lice te nježno operite vjeđe kako biste uklonili nečistoće.

  • Redovito uklanjanje šminke: Ostaci šminke često su uzrok začepljenja lojnih žlijezda ili folikula trepavica, što može dovesti do stvaranja ječmenca. Zato je od ključne važnosti prije spavanja potpuno ukloniti sve tragove šminke.

  • Čišćenje rubova vjeđa: Pamučnom krpicom očistite područje između trepavica i unutarnje strane vjeđe i pripazite da njome ne dodirnete oči.

  • Topli oblozi: Prije spavanja stavite na oči topli oblog ili krpicu namočenu u toplu vodu na 5 do 10 minuta. To će ukloniti sebum koji može začepiti pore i uzrokovati stvaranje ječmenca, a možete koristiti i zaštitne naočale.

  • Redovita higijena vjeđa namjenskim krpicama: Ako ste skloni čestim upalama vjeđa, važno je u svakodnevni ritual uključiti temeljitu higijenu vjeđa. U tom procesu će vam pomoći posebne krpice koje, između ostalog, mogu spriječiti pojavu ječmenca na oku.  Preporučujemo krpice Blephaclean jer su potpuno bez konzervansa. Ne sadrže parabene i mirise i nisu masne, pa očišćeno područje vjeđa nakon upotrebe nije potrebno ispirati vodom.
Ječmenac na oku – prva pomoć
Krpice Blephaclean za čišćenje vjeđa izvrsna su pomoć kad vas muči ječmenac na oku.

U članku smo opisali mnoge provjerene načine liječenja ječmenca. Ipak, prije otprilike 60 godina naši preci su imali znatno zanimljivije načine i metode za liječenje ječmenca.

Bilo je poznato da su neke seoske žene znale izliječiti ječmenac na oku. Koga je mučio ječmenac, posjetila ga je žena s tim sposobnostima koja je riječima i gestama izvela poseban ritual. Mnogi ljudi tvrde da su tako uspješno riješili ječmenac u oku. 

Ne možemo jamčiti učinkovitost ove metode, ali možemo jamčiti kvalitetu naših proizvoda i vjerodostojne savjete u našoj zbirci savjeta o zdravlju očiju. Pozivamo vas da više članaka pročitate na našem blogu.



Povratak na vrh