Natečeni kapci i natečene oči: pitanja i odgovori
Koliko puta ste se ujutro probudili i iz ogledala su vas pozdravili natečeni kapci ili natečene oči? Svaki proces koji se događa u ljudskom tijelu može rezultirati raznim promjenama na koži. S obzirom na to da je koža oko očiju iznimno osjetljiva, i najmanja promjena u organizmu često će se odraziti upravo na ovom području. Uzroci zbog kojih nastaju natečene oči i podočnjaci mogu biti različiti, a što se tiče ozbiljnosti, kreću se od potpuno bezopasnih do onih koji mogu ugroziti vid. U nastavku vam donosimo odgovore na neka od najčešćih pitanja vezanih uz natečene kapke i oči.
Koja je razlika između natečenih vjeđa i natečenih očiju?
Natečene oči i podočnjaci obično se javljaju zbog zadržavanja vode u tijelu. Koža oko očiju je vrlo osjetljiva i tanka te se i najmanje promjene vrlo brzo očituju. Problem natečenih očiju najčešće prođe sam od sebe, a dodatno pomažu kvalitetan san te izbjegavanje slane hrane. Uglavnom je riječ samo o estetskom problemu koji je obično povezan s prehranom, starenjem, nedostatkom sna i genetskim čimbenicima.
Natečeni kapci, odnosno ekcem na očima, uglavnom nastaje kao posljedica nakupljanja tekućine u vezivnom tkivu.
Pronalazak pravog rješenja, načina te razloga zbog kojih dolazi do oticanja očiju, ponekad može biti vrlo izazovno. Na vama je da obratite pažnju na način života koji živite te promijenite negativne navike koje mogu biti uzrok ovom estetskom problemu.
Natečeni kapci – zašto se pojavljuju?
Natečeni kapci mogu imati mnogo uzroka, a neki od najčešćih su:
- ječmenac,
- blefaritis ili upala vjeđa,
- ozljede oka – bilo kakva ozljeda može uzrokovati upalni proces oko očiju,
- ubodi insekata – ako vas blizu oka ubode insekt, može doći do oticanja vjeđa. To je vrlo česta pojava kod djece do pete godine starosti.
- nošenje kontaktnih leća – ako ne brinete za pravilnu higijenu kontaktnih leća, može doći do pojave različitih infekcija i naticanja kapaka.
Kako prepoznati opasnije bolesti?
Natečeni kapci mogu biti znak opasnijih bolesti koje dovode i do gubitka vida. Važno je na vrijeme posjetiti liječnika koji će utvrditi radi li se o nekoj od sljedećih bolesti:
- Očni herpes: Uzrok očnog herpesa je virus herpes simplex, isti virus koji uzrokuje herpes oko usta. Uzrokuje upalu rožnice koja može dovesti do gubitka vida. Uz oticanje kapaka, dolazi i do pojave ranica, boli, svrbeži i zamućenja vida.
- Gravesova bolest: Autoimuni poremećaj do kojeg dolazi kad štitna žlijezda izlučuje previše tiroidnih hormona.
- Preseptalni celulitis: Bakterijska zaraza vjeđa i kože oko očiju. Koža postaje iznimno osjetljiva na dodir.
- Orbitalni celulitis: Radi se o bakterijskoj infekciji tkiva iza orbitalnog septuma. Najčešće je uzrokovan širenjem infekcije sinusa. Popraćen je ozbiljnijim simptomima kao što su vrućica, smetnje vida, smanjena pokretljivost oka te izbočenje očne jabučice.
- Ostale bolesti sustava: bolesti bubrega, srca, otkazivanje jetre…
Koji sve simptomi mogu pratiti natečene kapke?
Uz oticanje kapaka javljaju se i mnogi drugi simptomi poput:
- iritacije očiju,
- suzenja,
- osjetljivosti na svjetlost,
- svrbeža očiju,
- crvenih vjeđa,
- suhih očiju,
- iscjetka iz očiju,
- bolova…
Što učiniti ako imate natečene kapke?
Ako vas muče natečeni kapci, prvo je potrebno otkriti uzrok i ozbiljnost stanja. Također je vrlo važno da se pobrinete za higijenu vjeđa (kapaka).
U svoje svakodnevne higijenske rutine, uključite redovito čišćenje kapaka te temeljito pranje lica i vlasišta. Važno je pravovremeno reagirati na prve simptome koji upućuju na upalu vjeđa. Oni se očituju kroz oticanje, crvenilo ili kraste na rubovima kapaka.
Prvi korak koji morate poduzeti je očistiti kapke kako bi se uklonio sekret i sebum.
Proces čišćenja kapaka znatno će vam olakšati sterilne krpice Blephaclean. Natopljene su losionom i pripremljene za svakodnevnu higijenu kapaka i osjetljive kože. Njima ćete nježno ukloniti sve nečistoće, sluzave izlučevine, sebum i isušeni iscjedak na kapcima, rubovima kapaka i trepavicama. Krpice ne iritiraju oči i ne oštećuju gornji sloj kože. Zahvaljujući svom jedinstvenom sastavu s hijaluronskom kiselinom kao prirodnim hidratantom, koži pružaju potrebnu njegu i zaštitu.
Što sve može uzrokovati natečene oči?
Koliko ste se samo puta ujutro probudili, a u ogledalu vas je dočekao odraz umorne i nenaspavane osobe? Ako natečene oči i podočnjaci redovito kvare vaš izgled, vrijeme je da se pozabavite traženjem uzroka i rješenja. Naime, natečene oči ujutro pojavljuju se zbog različitih faktora. Neki od njih povezani su sa zdravljem očiju, dok ostali nastaju kao posljedica raznih procesa u tijelu.
Loš san: Ako imate natečene oči ujutro, vrlo je vjerojatno da ste pod stresom i da ste loše spavali. Tada tijelo otpušta kortizol koji mijenja razinu soli u tijelu i to uzrokuje zadržavanje vode. Upravo zbog viška vode, nastaju natečene oči i podočnjaci koji vam stvaraju estetski problem.
Alergeni u zraku: Kad se tijelo bori s alergijama, otpušta se histamin koji može uzrokovati naticanje, posebno u dijelovima oko očiju.
Menstruacija: Nekoliko dana prije početka menstruacije, u ženskom tijelu dolazi do promjene u razini hormona, a posljedice se vide i na koži oko očiju. Većinu žena u tom periodu muče natečene oči i podočnjaci koji, srećom, nestaju ili se barem smanje završetkom ciklusa.
Alkohol i/ili slana hrana: Alkohol i slana hrana uzrokuju dehidraciju te dolazi do zadržavanja vode u tijelu. Ako ste noć prije konzumirali alkohol ili jeli slanu hranu, vrlo vjerojatno će vas dočekati natečene oči ujutro.
Imate začepljen nos: Kad ste prehlađeni, šupljine oko nosa i očiju se napune sa sluzi i natečene su, što također uzrokuje natečene oči ujutro.
Premalo kretanja: Ako se ne krećete dovoljno, u tijelu se zadržavaju tekućine, a rezultat su upravo natečene oči i podočnjaci.
Plakanje: Prilikom plakanja, suzne žlijezde su vrlo aktivne, a suze koje tada izlaze iz očiju nisu toliko slane. Do naticanja dolazi zbog razlike u koncentraciji soli između suza i okolnog tkiva. Ako se dogodi da plačete pred spavanje, natečene oči ujutro su neizbježna situacija kojoj neće pomoći nikakva šminka, ni kamuflaža. Možete si olakšati oblozima i pričekati da vrijeme odradi svoje kako bi se balans u suznim žlijezdama vratio u normalu.
Starenje.
Kada je potrebno posjetiti liječnika?
U slučaju da osjetite bolove u očima, vidna oštrina vam se pogorša, a pokretljivost oka smanji, ne odgađajte posjet liječniku.
Kako riješiti problem natečenih očiju?
Natečene oči je bolje spriječiti, nego liječiti. Konzumirajte manje soli, izbjegavajte alkoholna pića, prestanite pušiti te redovito vježbajte i krećite se. Redovitom tjelovježbom poboljšava se cirkulacija te smanjuje zadržavanje vode u tijelu. Važno je i da svaku noć imate kvalitetan san ako ne želite da vas dočekaju natečene oči ujutro. Za normalnu funkciju, trebate barem šest do osam sati neprekidnog sna. Ako nosite kontaktne leće, pobrinite se za njihovu redovitu i pravilnu njegu te nipošto nemojte spavati s lećama u očima.
Krastavci protiv natečenih očiju: mit ili istina?
Istina je! Hladni oblozi, kao i hladna voda, smanjuju naticanje. Na oči možete staviti kriške svježih krastavaca koji uklanjaju natečenost, tamne sjene oko očiju, hidratiziraju i posvjetljuju kožu. Za još bolji učinak, preporučujemo da ih najprije ohladite u frižideru. Možete napraviti i masku od krastavaca u koju ćete dodati jogurt ili gel aloe vere. Osim što uklanja natečenost, krastavac je sjajno rješenje i za masne kapke jer regulira proizvodnju sebuma. Na oči možete staviti i obloge od čajnih vrećica. Iskorištene čajne vrećice ostavite na očima oko 15 minuta.
Ako vas muče neki drugi problemi vezani uz zdravlje očiju, informirajte se kroz našu blog rubriku „Savjeti za zdrave oči“.